重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 6.2 - 6.8 (26.2 g/l, H₂O, 20 °C) | 26.6 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 107627 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| pH值 | 6.2 - 6.8 (26.2 g/l, H₂O, 20 °C) |
| 溶解度 | 26.6 g/l |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 危害性图示 | ![]() ![]() ![]() |
| 危害性声明 | H315: 造成皮肤刺激。 H317: 可能造成皮肤过敏反应。 H318: 造成严重眼损伤。 H334: 吸入可能导致过敏或哮喘病症状或呼吸困难。 H410: 对水生生物毒性极大并具有长期持续影响。 |
| 注意事项声明 | P273: 避免释放到环境中。 P280: 戴防护手套。 P280: 戴防护眼罩。 P302 + P352: 如皮肤沾染:用肥皂和水充分清洗。 P304 + P340: 如误吸入:将患者转移到空气新鲜处,保持呼吸舒适的休息姿势。 P305 + P351 + P338: 如进入眼睛:用水小心冲洗几分钟。如戴隐形眼镜并可方便地取出,取出隐形眼镜。继续冲洗。 P342 + P311: 如有呼吸系统病症:呼叫中毒控制中心或医生。 |
| 提示语 | 危险 |
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 3 高度的水危害 |
| 安全信息 | |
|---|---|
| 危害性符号 | Dangerous for the environment Harmful |
| 危险种类 | ???, ????? |
| R相 | R 36-42/43-50/53 Irritating to eyes.May cause sensitisation by inhalation and skin contact.Very toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment. |
| S相 | S 22-24-37-45-61 Do not breathe dust.Avoid contact with skin.Wear suitable gloves.In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately (show the label where possible).Avoid release to the environment. Refer to special instructions/ Safety data sheets. |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +2°C 到 +8°C储存. |
| 运输信息 | |
|---|---|
| 申报(铁路和陆路)ADR、RID | UN 3077 , 9, III |
| 申报(空运)IATA-DGR | UN 3077 , 9, III |
| 申报(海运)IMDG-代码 | UN 3077 , 9, III, Marine Pollutant: P |
| 规格 | |
|---|---|
| Recovery on test medium - Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025) | ≥ 70 % |
| - Pseudomonas putida ATCC 12633 (WDCM 00117) | ≥ 70 % |
| - Pseudomonas fluorescens ATCC 13525 (WDCM 00115) | ≥ 70 % |
| - Pseudomonas fragi ATCC 27362 | ≥ 70 % |
| - Pseudomonas fragi ATCC 4973 (WDCM 00116) | ≥ 70 % |
| - Burkholderia cepacia ATCC 17759 | ≥ 70 % |
| - Proteus mirabilis ATCC 14153 | ≤ 0.01 % |
| - Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034) | ≤ 0.01 % |
| Colonies - Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 (WDCM 00025) | greenish |
| - Pseudomonas putida ATCC 12633 (WDCM 00117) | greenish |
| - Pseudomonas fluorescens ATCC 13525 (WDCM 00115) | greenish |
| - Pseudomonas fragi ATCC 27362 | milky |
| - Pseudomonas fragi ATCC 4973 (WDCM 00116) | milky |
| - Burkholderia cepacia ATCC 17759 | milky |
| Incubation: 44 hrs.; 25 °C; aerobic; Reference: blood-agar (24-48 hrs.; 30 °C; aerobic). Supplement tested in Pseudomonas selektiv agar (base) art. no. 1.07620. | |



Dangerous for the environment
Harmful