重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 6 - 7 (20 g/l, H₂O, 20 °C) | 550 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 107284 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| CAS号 | 91079-43-5 |
| EC号 | 293-431-0 |
| HS代码 | 3504 00 90 |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Peptone from gelatin pancreatic digested for microbiology. CAS 91079-43-5, pH 6 - 7 (20 g/l, H₂O, 20 °C). |
| 理化信息 | |
|---|---|
| pH值 | 6 - 7 (20 g/l, H₂O, 20 °C) |
| 容积密度 | 420 kg/m3 |
| 溶解度 | 550 g/l |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格 | |
|---|---|
| Appearance | Lightly yellow to lightly brownishyellow fine powder. |
| Appearance of solution (5 %; water) | Clear and yellow to brownishyellow. |
| pH-value (5 %; water) | 6.5 - 7.5 |
| Amino nitrogen (as N) | 2.2 - 3.2 % |
| Total nitrogen (N) (Kjeldahl) | 15.5 - 17.0 % |
| Sulfated ash (800 °C) | ≤ 15.0 % |
| Loss on Drying (105°C) | ≤ 6.0 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.2 % |
| Suitability for microbiology | passes test |
| Identity (NIR) | passes test |