重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 6.8 - 7.0 (54 g/l, H₂O, 20 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) | 54 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 110675 |
| 概述 | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| 产品信息 | |
|---|---|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| pH值 | 6.8 - 7.0 (54 g/l, H₂O, 20 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) |
| 容积密度 | 500 kg/m3 |
| 溶解度 | 54 g/l |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格 | |
|---|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | yellowish-brown |
| pH-value (25 °C) | 6.7 - 7.1 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. Mixed inoculum of S.aureus and E.coli. Additionaly monoculture of E.coli. Confirmation on Baird-Parker-Agar resp. Tryptic soy agar | |
| Inoculum on reference medium (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Staphylococcus aureus ATCC 6538 (WDCM 00032)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≥ 10000 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≥ 10000 |
| Growth on Baird-Parker-Agar(Staphylococcus aureus ATCC 6538 (WDCM 00032)) | > 10 colonies |
| Growth on Baird-Parker-Agar(Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | > 10 colonies |
| Growth on Tryptic soy agar (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | total inhibition |
| Growth on Tryptic soy agar (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | total inhibition |
| Colonies (Staphylococcus aureus ATCC 25923 (WDCM 00034)) | Black or grey colonies with clear halo |
| Colonies (Staphylococcus aureus ATCC 6538 (WDCM 00032)) | Black or grey colonies with clear halo |
| Incubation 24 ± 2 hours at 37 ± 1 °C aerobic. E.coli 48 ± 2 hours at 37 ± 1 °C aerobic. Confirmation on Baird-Parker-Agar: 48 ± 2 hours at 37 ± 1 °C aerobic. Confirmation on Tryptiy Soy-Agar: 24 ± 2 hours at 37 ± 1 °C aerobic. | |