重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 7.0 (23 g/l, H₂O, 37 °C) | 23 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 107717 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| pH值 | 7.0 (23 g/l, H₂O, 37 °C) |
| 容积密度 | 940 kg/m3 |
| 溶解度 | 23 g/l |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 危害性图示 | ![]() |
| 危害性声明 | H300: 吞咽致命。 H317: 可能造成皮肤过敏反应。 H332: 吸入有害。 H412: 对水生生物有害并具有长期持续影响。 EUH031: 接触酸后即释放出毒气。 |
| 注意事项声明 | P273: 避免释放到环境中。 P280: 戴防护手套。 P302 + P352: 如皮肤沾染:用肥皂和水充分清洗。 P308 + P310: 如有接触或有疑虑:立即呼叫中毒控制中心或就医。 |
| 提示语 | 危险 |
| 储存类别 | 6.1A 易燃物,有毒 |
| WGK | WGK 2 严重水危害 |
| 一次性 | 17 无机的硒化物有毒,必须小心处理. 第E类. 可将浓硝酸(编号:100443)加入硒盐水溶液使其氧化以回收硒元素. 加入亚硫酸氢钠溶液(编号:806356)可以沉淀出元素硒. 水相:第D类. |
| 安全信息 | |
|---|---|
| 危害性符号 | Very toxic |
| 危险种类 | ???, ???, ????? |
| R相 | R 20-28-31-43-52/53 Harmful by inhalation.Very toxic if swallowed.Contact with acids liberates toxic gas.May cause sensitisation by skin contact.Harmful to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment. |
| S相 | S 28-36/37-45-61 After contact with skin, wash immediately with plenty of water.Wear suitable protective clothing and gloves.In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately (show the label where possible).Avoid release to the environment. Refer to special instructions/ Safety data sheets. |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 低于+15°C储存. |
| 运输信息 | |
|---|---|
| 申报(铁路和陆路)ADR、RID | UN 3283 , 6.1, II |
| 申报(空运)IATA-DGR | UN 3283 , 6.1, II |
| 申报(海运)IMDG-代码 | UN 3283 , 6.1, II |
| 规格 | |
|---|---|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (colour) | yellowish |
| pH-value (25 °C) | 6.8 - 7.2 |
| Inoculum (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | about 99 % |
| Inoculum (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | about 1 % |
| Enrichment from a mixed inoculum after 6 hours (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Enrichment from a mixed inoculum after 6 hours (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | |
| Enrichment from a mixed inoculum after 24 hours (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≤ 10 % |
| Enrichment from a mixed inoculum after 24 hours (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | ≥ 90 % |
| Enrichement of Salmonella typhimurium from a mixed inoculum: Incubation: 24 Std.; 35 °C; aerobic. Detection with Brolacin-agar (24 hrs.; 35 °C). | |

Very toxic