重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
| 6.5 - 6.9 (30.2 g/l, H₂O, 25 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) | 30.2 g/l |
| 产品信息
|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ300
|
| 理化信息
|
| pH值 | 6.5 - 6.9 (30.2 g/l, H₂O, 25 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) |
| 溶解度 | 30.2 g/l |
| GHS安全信息
|
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 2 严重水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 储存和货运信息
|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格
|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (colour) | yellowish |
| pH-value (25 °C) | 6.5 - 6.9 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | |
| Colony count (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | ≥ 70 % |
| Recovery on test medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≥ 70 % |
| Growth (Citrobacter freundii ATCC 8090) | no growth |
| Growth (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | no growth |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 11775 (WDCM 00090)) | turquoise |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | turquoise |
Tested with membrane filter for 4 ± 1 hours at 37 ± 1°C aerobic with MMGA agar; afterwards for 21 ± 3 hours at 44 ± 1 °C aerobic with Chromocult TBX agar. A recovery rate of 70 % is equivalent to a productivity value of 0.7. The indicated colony counts result from the sum of a triple determination. Reference media: Tryptic Soy Agar
|