millipore,
密理博,XX1100001,Cartridge Housing Ball Valve PL-1 1/4 in. Delrin NPTM/NPTF
重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | XX1100001 |
| 描述 | Cartridge Housing Ball Valve PL-1 1/4 in. Delrin NPTM/NPTF |
| 背景信息 | millipore has a broad selection of fittings, adapters, valves, gauges, and tubing that can be used in conjunction with millipore filtration systems. With stated exceptions, material of construction is Series 300 stainless steel.
Tri-Clamp (TC) fittings are referred to by convention as 1 1/2", 2", etc. 1 1/2" TC fittings connect to 1" or 1 1/2" O.D. tube sizes. 2" TC fittings connect to 2" O.D. tube size only. |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | 1/4 in. NPTF 管接头,释放阀和出口球阀 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 7 bar (100 psi) |
| Quality Level | MQ100
|
| 应用
|
| 应用 | Accessories for filter holders for sample preparation. |
| 尺寸
|
| 高度 | 41.9 cm; not including filter holder |
| 直径 | 2.5 mm |
| 重量 | 1.1 kg |