| Replacement Information | |
|---|---|
| Replacement Information | This item is replaced by XX1019020. |
重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX1009020 |
| 描述 | 玻璃换膜过滤器,带不锈钢支撑网,90 mm |
| 背景信息 | All Glass 90 mm Kits – XX1009020 The All-Glass Filter Holder was designed for the filtration of aqueous and organic or corrosive liquids for particulate contamination analysis. The holder can also be used for HPLC solvent preparation. The vacuum connection is integrated into the filter holder base and flask cap, above the filtrate exit level. With this design, you can avoid unintentionally drawing filtrate into vacuum tubing. This design also allows simple transfer of filtrate (i.e., HPLC solvents) by pouring from the receiver flask. This item is a kit composed of the following items: (Catalog Number, Description) XX1009000 - Glass Funnel, 1 L, 90 mm XX1009004 - Vacuum Base and Cap, stainless steel support XX1009003 - Spring Clamp, 90 mm, anodized aluminum Features & Benefits: •All-glass construction has broad chemical compatibility •Borosilicate glass parts contact liquid, with ground-glass sealing surfaces •Vacuum connection to flask cap simplifies transfer of filtrate Applications: Particle Contamination Analysis, HPLC Solvent Filtration, General Filtration and Clarification |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 装配入口 | 漏斗 |
| 装配出口 | 6 mm (1/4") 外径管状盖侧臂,连接真空 |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Glass Filter Holder with stainless steel screen, 90mm |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 真空 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 过滤面积 | 45.5 cm² |
| 漏斗容量 | 1 L |
| 过滤器直径 (⌀) | 90 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 硼硅酸盐玻璃漏斗、底座和管状盖;PTFE 涂层的不锈钢支撑网;阳极化铝弹簧夹 |
| 密封材料 | 聚四氟乙烯(PTFE) |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |