millipore,
密理博,MMHE-44K,MILLIPLEX MAP Mouse Metabolic Hormone Expanded Panel - Metabolism Multiplex Assay
| Replacement Information
|
| Replacement Information | Mouse Metabolic Hormone Magnetic Bead Panell (MMHMAG-44K). |
重要规格表
| Analytes Available | Species Reactivity | Key Applications | Multiplexing Ordering Requirements | Detection Methods |
| Amylin (Active), C-Peptide 2, Ghrelin (Active), GIP (Total), GLP-1 (Active), GLP-1 (Total), Glucagon, IL-6, Insulin, Leptin, MCP-1/CCL2, Pancreatic Polypeptide (PP), PYY (total), Resistin, Secretin, TNF-α
| H
| Mplex
| Please note: GLP-1 (Active) and GLP-1 (Total) cannot be plexed together.
| Luminex xMAP
|
| Description
|
| Catalogue Number | MMHE-44K |
| Replaces | MMHMAG-44K |
| Trade Name |
|
| Description | MILLIPLEX MAP Mouse Metabolic Hormone Expanded Panel - Metabolism Multiplex Assay |
| Overview | The MILLIPLEX® MAP Mouse Metabolic Hormone Expansion Panel is a 15-plex kit to be used for the simultaneous quantification of any or all of the following analytes in tissue/lysate and culture supernatant samples and mouse serum or plasma: Amylin Active, C-Peptide 2, Ghrelin, GIP, GLP-1 Active or GLP-1 Total, Glucagon, IL-6, Insulin, Leptin, MCP-1, PP, PYY, Resistin, Secretin, and TNFα.
*Note: GLP-1 Active an GLP-1 Total cannot be run together in the same assay. |
| Background Information | Metabolic syndrome is a cluster of conditions that occur together; it includes increased blood pressure, elevated insulin levels, excess body fat around the waist and abnormal cholesterol levels.
Key features of metabolic syndrome include insulin resistance, glucose intolerance, hypertension, dyslipidemia and central obsesity- all of which are risk factors for atherosclerosis, coronary heart disease, type 2 diabetes, kidney disease, and even premature death.
Adults with metabolic syndrome show a low-grade inflammation, whose link with obesity may be dysregulated adipocyte production of pro- and anti-inflammatory factors. Consequently, research done in this area covers multi-faceted fields of cytokines, acute phase proteins, diabetes, and obesity related hormones, as well as other cardiovascular disease biomarkers. |
| Product Information
|
| Detection method | Luminex xMAP |
| Configuration | Design your multiplex kit by choosing available analytes within this panel. |
| Precision, % |
- Amylin (Active): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20%
- C-Peptide 2: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Ghrelin (Active): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- GIP (total): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- GLP-1 (Active): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- GLP-1 (Total): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Glucagon: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- IL-6: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Insulin: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Leptin: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- MCP-1/CCL2: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Pancreatic Polypeptide (PP): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- PYY (total): Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Resistin: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- Secretin: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
- TNFα: Intra-assay <10% CV Inter-assay <20% CV
|
| Multiplex Ordering Requirements | Please note: GLP-1 (Active) and GLP-1 (Total) cannot be plexed together. |
| Panel Type | MAGNETIC Metabolism |
| Applications
|
| Application | The Mouse Metabolic Hormone Expanded Panel, using the Luminex xMAP technology, enables the simultaneous analysis of 15 protein biomarkers in human serum, plasma and tissue/lysate and culture supernatant samples. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | • There are 16 biomarkers to choose from in this kit. However, this is a 15-plex kit since the following analytes cannot be run simultaneously: GLP-1 (Active) & GLP-1 (Total). • The following analytes require the addition of protease inhibitors to the serum or plasma samples (see sample collection and storage section in the protocol for details): GLP-1 (DPPIV inhibitor); Amylin (protease inhibitor cocktail); Glucagon (Aprotinin); Ghrelin (Active) (serine protease inhibitor). • The protocol recommends serum or plasma samples be run neat. Tissue culture samples may be run neat or may require a dilution with an appropriate control medium. • For optimal sensitivity, use an overnight (16 - 18 hour) incubation. • Each well requires 10 uL of sample, standard or control. |
| Biological Information
|
| Specificity | Cross-reactivity between the antibodies and any of the other analytes in this panel is non-detectable or negligible. |
| Species Reactivity |
|
| Analytes Available |
- Amylin (Active)
- C-Peptide 2
- Ghrelin (Active)
- GIP (Total)
- GLP-1 (Active)
- GLP-1 (Total)
- Glucagon
- IL-6
- Insulin
- Leptin
- MCP-1/CCL2
- Pancreatic Polypeptide (PP)
- PYY (total)
- Resistin
- Secretin
- TNF-α
|
| Assay Panel | Everything you need in a single kit. |
| Cross Reactivity | There was no or negligible cross-reactivity between the antibodies for an analyte and any of the other analytes in this panel. |
| Accuracy |
- Amylin (Active) 96%
- C-Peptide2 100%
- Ghrelin (Active) 100%
- GIP (total) 94%
- GLP-1 (Active) 88%
- GLP-1 (Total) 91%
- Glucagon 91%
- IL-6 101%
- Insulin 98%
- Leptin 108%
- MCP-1/CCL2 100%
- Pancreatic Polypeptide (PP) 97%
- PYY (total) 95%
- Resistin 98%
- Secretin 98%
- TNFα 97%
|
| Physicochemical Information
|
| Sensitivity |
- MinDC+2SD
- Amylin (Active): 57.1 pg/mL
- C-Peptide 2: 93.5 pg/mL
- Ghrelin (Active): 9.4 pg/mL
- GIP (total): 3.8 pg/mL
- GLP-1 (Active): 43.4 pg/mL
- GLP-1 (Total): 45.9 pg/mL
- Glucagon: 20.6 pg/mL
- IL-6: 17.2 pg/mL
- Insulin: 145.8 pg/mL
- Leptin: 103.3 pg/mL
- MCP-1/CCL2: 36.8 pg/mL
- Pancreatic Polypeptide (PP): 12.3 pg/mL
- PYY (total): 31.8 pg/mL
- Resistin: 202.0 pg/mL
- Secretin: 11.2 pg/mL
- TNFα: 1.3 pg/mL
|
| Linearity of Dilution | Contact technical support for this information |
| Standard Curve Range |
- Amylin (Active): 55 - 40,000 pg/mL
- C-Peptide 2: 82 - 60,000 pg/mL
- Ghrelin (Active): 10 - 7,500 pg/mL
- GIP (total): 4.8 - 3,500 pg/mL
- GLP-1 (Active): 41 - 30,000 pg/mL
- GLP-1 (Total): 41 - 30,000 pg/mL
- Glucagon: 14 - 10,000 pg/mL
- IL-6: 34 - 25,000 pg/mL
- Insulin: 137 - 100,000 pg/mL
- Leptin: 82 - 60,000 pg/mL
- MCP-1/CCL2: 55 - 40,000 pg/mL
- Pancreatic Polypeptide (PP): 8.2 - 6,000 pg/mL
- PYY (total): 8.2 - 6,000 pg/mL
- Resistin: 206 - 105,000 pg/mL
- Secretin: 11 - 8,000 pg/mL
- TNFα: 0.69 - 500 pg/mL
|
| Product Usage Statements
|
| Usage Statement |
- Unless otherwise stated in our catalog or other company documentation accompanying the product(s), our products are intended for research use only and are not to be used for any other purpose, which includes but is not limited to, unauthorized commercial uses, in vitro diagnostic uses, ex vivo or in vivo therapeutic uses or any type of consumption or application to humans or animals.
|
| Storage and Shipping Information
|
| Storage Conditions | Recommended storage for kit components is 2 - 8°C. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 96-well plate |
| Material Package | 96 well plate |