重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
| 7.3 (45 g/l, H₂O, 37 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) | 45 g/l |
| 描述
|
| 产品目录编号 | 105394 |
| 同义词 | MOSSEL Enterobacteriaceae enrichment broth, Enterobacteriaceae enrichment broth |
| 概述 | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| 理化信息
|
| pH值 | 7.3 (45 g/l, H₂O, 37 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) |
| 容积密度 | 630 kg/m3 |
| 溶解度 | 45 g/l |
| GHS安全信息
|
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 储存和货运信息
|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格
|
| Appearance (clearness) | clear |
| Appearance (color) | green |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. Mixed inoculum E.coli resp. Salmonella and E.faecalis. Additionaly monoculture of E.faecalis Confirmation on VRBD agar resp. Tryptic soy agar
|
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030)) | ≤ 100 |
| Inoculum on reference medium (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | ≥ 10000 |
| Inoculum on reference medium (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | ≥ 10000 |
| Growth on VRBD-Agar(Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | > 10 colonies |
| Growth on VRBD-Agar(Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | > 10 colonies |
| Growth on VRBD-Agar(Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | > 10 colonies |
| Growth on VRBD-Agar(Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030)) | > 10 colonies |
| Growth on Tryptic soy agar (Enterococcus faecalis ATCC 19433 (WDCM 00009)) | total inhibition |
| Growth on Tryptic soy agar (Enterococcus faecalis ATCC 29212 (WDCM 00087)) | total inhibition |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | pink to red colonies with or without precipitation halo |
| Colonies (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | pink to red colonies with or without precipitation halo |
| Colonies (Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031)) | pink to red colonies with or without precipitation halo |
| Colonies (Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030)) | pink to red colonies with or without precipitation halo |
Incubation: EE broth: 24 ± 2 hours at 37 ± 1 °C aerobic Confirmation on VRBD agar resp. Tryptic Soy Agar: 24 ± 3 hours at 37 ± 1 °C aerobic
|