重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
| 7.0 - 7.4 (43 g/l, H₂O, 25 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) | 43 g/l |
| 描述
|
| 产品目录编号 | 105267 |
| 概述 | GranuCult™ is our new brand name for our existing granulated dehydrated culture media which apply to new EN ISO 11133:2014 and various other ISO standards and FDA-BAM / USDA-FSIS methods for testing of food and water samples. All these media are currently being updated to be fully compliant to the latest version of these standards and regulations with respect to composition and quality control and will be available shortly. |
| 产品信息
|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ100
|
| 理化信息
|
| pH值 | 7.0 - 7.4 (43 g/l, H₂O, 25 °C) (使用灭菌釜灭菌之后) |
| 溶解度 | 43 g/l |
| GHS安全信息
|
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 一次性 | 3 反应性相对较低的有机物必须被收集在第A类, 如果被卤化则在第B类, 如果为固体残留物则归在第C类. |
| 储存和货运信息
|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格
|
| Appearance (clearness) | clear to slightly opalescent |
| Appearance (color) | red |
| pH-value (25 °C) | 7.0 - 7.4 |
| Growth promotion test in accordance with the current version of DIN EN ISO 11133. |
| Inoculum on reference medium (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | |
| Colony count (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | |
| Recovery on test medium (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | ≥ 50 % |
| Growth (Bacillus subtilis ATCC 6633 (WDCM 00003)) | no limit |
| Growth (Escherichia coli ATCC 8739 (WDCM 00012)) | total inhibition |
| Growth (Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013)) | total inhibition |
| Colonies (Bacillus cereus ATCC 11778 (WDCM 00001)) | pink colonies with precipitation halo
|
| Colonies (Bacillus subtilis ATCC 6633 (WDCM 00003)) | yellow colonies without precipitation halo
|
Incubation: B.cereus 24 ± 3 to 44 ± 4 hours at 30 ± 1 °C other teststrains 44 ± 4 hours at 30 ± 1 °C A recovery rate of 50 % is equivalent to a productivity value of 0.5. The indicated colony counts result from the sum of a triple determination. Reference media: Tryptic Soy Agar
|