重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 10 - 12 (10 g/l, H₂O, 20 °C) | 10 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 100051 |
| Replaces | 1000510017 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| HS代码 | 3821 00 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| pH值 | 10 - 12 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| 溶解度 | 10 g/l |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 危害性图示 | ![]() |
| 危害性声明 | H350: 可能致癌。 |
| 注意事项声明 | P201: 得到专门指导后操作 P308 + P313: 如接触到或有疑虑:求医/就诊。 |
| 提示语 | 危险 |
| 储存类别 | 6.1C 可燃,急毒种类3 / 毒性化合物或者引起慢性影响的化合物 |
| WGK | WGK 3 高度的水危害 |
| 安全信息 | |
|---|---|
| 危害性符号 | Toxic |
| 危险种类 | ??? |
| R相 | R 45 May cause cancer. |
| S相 | S 53-45 Avoid exposure - obtain special instructions before use.In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately (show the label where possible). |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +2°C 到 +8°C储存. |
| 规格 | |
|---|---|
| Performance test - E. coli O157:H7 ATCC 43888 | passes test |
| - E. coli O157:H7 ATCC 43890 | passes test |
| - E. coli O157:H7 ATCC 43889 | passes test |

Toxic