| Replacement Information | |
|---|---|
| Replacement Information | This item is replaced by XX1012540. |
重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX1002540 |
| 描述 | 50 mL 不锈钢换膜过滤器,25 mm |
| 背景信息 | 25 MM Kits 25 MM - XX1012540 The analytical stainless steel filter holders are designed for the vacuum filtration of samples for bacteriological or particulate contamination analysis. Replacement Products: (Catalog Number, Description) XX1002503 - Spring Clamp, 25 mm, aluminum XX1002542 - Base with Support Screen, Gasket, and stopper Features & Benefits: •Available in three diamters with four available funnel sizes to accommodate samples up to 250 mL •Holders with 250 mL funnel is equipped with a funnel lid, which can be vented using accessory filter unit •Can be autoclaved or flame sterilized Applications: Bacteriological or Particulate Contamination Analysis |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 装配入口 | 漏斗 |
| 装配出口 | 8号硅胶孔塞,置于1 L标准抽滤瓶上 |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 50 mL Filter Holder, 25mm, stainless steel |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 真空 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 12.6 cm |
| 直径 | 5.1 cm (2.0 in.) |
| 过滤面积 | 2.8 cm² |
| 漏斗容量 | 50 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 不锈钢漏斗和滤膜支撑网;硼硅酸盐玻璃底座;阳极化铝弹簧夹;硅胶塞 |
| 密封材料 | 聚四氟乙烯(PTFE) |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |