| Replacement Information | |
|---|---|
| Replacement Information | This item is replaced by XX1012530. |
重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX1002530 |
| 描述 | 微量分析换膜过滤器,25 mm,不锈钢 支撑物 |
| 背景信息 | 25 MM – XX1002530 The glass microanalysis filter holder is designed for vacuum filtration of small-volume liquid samples for particulate or biological contamination analysis. This item is a kit composed of the following items: (Catalog, Number Description) XX1002532 - Base stopper & stainless steel screen XX1002503 - Spring Clamp, 25 mm, aluminum XX1002514 - Funnel,15 mL, borosilcate glass Features & Benefits: •Volume graduations clearly indicate sample volume •Filter support available in fritted glass or stainless steel Applications: Contamination Analysis (not for use with thick prefilters or flammable liquids) |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 装配入口 | 漏斗 |
| 装配出口 | 5 号硅胶孔塞,置于 125 mL 标准抽滤瓶上 |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Microanalysis Filter Holder, 25mm, stainless steel support |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 真空 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 15.2 cm (6 in.) |
| 直径 | 2.5 cm (0.98 in.) |
| 过滤面积 | 2.5 cm² |
| 漏斗容量 | 15 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 硼硅酸盐玻璃漏斗和底座;可移动的不锈钢滤膜支撑网;阳极化铝弹簧夹;硅胶塞 |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |