重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SMEP0470W |
| 描述 | 6mm 疏水性边缘膜,5.0µm 47mm 白色光面 |
| 背景信息 | Hydrophobic edge membranes are standard MF-Type filters with edges rendered hydrophobic to 3 or 6 mm widths. In antibiotic and bacteriostatic drug sterility testing by membrane filter method, the 6 mm wide non-wetting edge prevents drug intrusion under holder sealing rim. Applications: - Microbiological and sterility testing of antibiotics and bacteriostatic drugs - Filling machine operations -Available in sterile or autoclave-ready packs |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 过滤器代码 | SMEP |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 75 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 灌装机操作 |
| 生物信息 | |
|---|---|
| 媒质 | MF-millipore |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 孔径 | 5.0 µm |
| 空气流量 | 32 L/min x cm² |
| 23°C时的泡点 | ≥0.42 bar, air with water |
| 孔隙率% | 84% |
| 水流量 |
|
| 尺寸 | |
|---|---|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 疏水外缘 | 6 mm |
| 厚度 | 135 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 100 |
| 包装 | 蓝色盒,装有 4 x 25 片滤膜 |