重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | SMWP03700 |
| 商名 | |
| 描述 | 重量分析滤膜,5.0 µm,混合纤维素酯,带薄垫,37 mm,白色 |
| 背景信息 | Biologically inert mixtures of cellulose acetate and cellulose nitrate have made MF-millipore™ membrane filters one of the most widely used membranes in analytical and research applications.
MF-millipore™ filters without Triton® surfactant contain minimum amounts of wetting agent and have a lower water extractable content than standard MF-millipore™ filters.
Features & Benefits: - Versatile filter for biological and environmental monitoring applications - Available in a range of pore sizes, colored black or white, with or without a gridded surface - Compatible with ethylene oxide, gamma irradiation, and autoclave sterilization methods |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | SMWP |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 75 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 这是一种孔径为5.0 µm(5微米过滤器)的非无菌过滤器,认证用于液体和空气的斑贴测试。MF-millipore滤膜由纤维素醋酸酯和纤维素硝酸酯的生物惰性混合物制成,用于分析和研究应用。 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 5.0 µm |
| 空气流量 | 32 L/min x cm² |
| 23°C时的泡点 | ≥0.42 bar,含水空气 |
| 孔隙率% | 84% |
| 水流量 | |
| 尺寸
|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 厚度 | 135 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 37 mm |