millipore,
密理博,SLSV025NB,Millex-SV,5.0 µm,PVDF,25 mm,PVC 外壳,非无菌
重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 非无菌 | 亲水性聚偏氟乙烯(PVDF) | 5.0 µm | 亲水性 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLSV025NB |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-SV,5.0 µm,PVDF,25 mm,PVC 外壳,非无菌 |
| 背景信息 | SLSV025NB Pack Size: 250 per pack
Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Durapore® (PVDF) Membrane •Low protein binding to minimize interaction with your sample and maximize recovery •Compatible with aqueous and mild organic solutions Applications: Sample Filtration Prior to HPLC, LC-MS, and Mass Spec; Solvent Filtration; Filtration of Biological Samples and Protein Solutions |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | SV |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 外壳 | PVC |
| 色码 | 进/出口均为无色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 5.2 bar (75 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 去除水溶液和温和有机溶液中的颗粒 |
| 主要应用 | |
| 生物信息
|
| 样品类型 | |
| 媒质 | Durapore® |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 5.0 µm |
| 保持体积 | < 100 µL |
| 尺寸
|
| 高度 | 25 mm |
| 过滤面积 | 3.9 cm² |
| 工艺体积 | 100 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 产品使用声明
|
| 合规 | For general laboratory use only |