重要规格表
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
| Sterile
| Polyethersulfone (PES)
| 0.22 µm
| Hydrophilic
|
| Description
|
| Catalogue Number | SLMPL25SS |
| Trade Name |
|
| Description | Millex-GP Filter, 0.22 µm |
| Product Information
|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer-Lok |
| Filter Code | GP |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer-Lok® |
| Housing Material | Eastar® |
| Color Code | Clear inlet/clear outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.2 bar (75 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Direct Patient Care (Y/N) | N |
| Quality Level | MQ600
|
| Applications
|
| Application | A 25 mm diameter sterile syringe filter with a 0.22 µm pore size Polyethersulfone membrane. Comes in a pack of 50. |
| Key Applications |
- Low Protein Binding
- Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions
|
| Biological Information
|
| Media | Express PLUS® |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Ethylene oxide |
| Wettability | Hydrophilic |
| Stem Cell Type |
- Mouse Embryonic Stem Cells
- Human Embryonic Stem Cells
- Mesenchymal Stem Cells
- Neural Stem Cells
- Hematopoietic Stem Cells
- Epithelial Cells
- Pancreatic Stem Cells
- Cardiac Stem Cells
- Induced Pluripotent Stem Cells
|
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.22 µm |
| Hold-up Volume | < 0.1 mL |
| Dimensions
|
| Height | 25 mm |
| Diameter | 2.5 cm |
| Filtration Area | 3.9 cm² |
| Process Volume | 100 mL |
| Volume | 100 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 25 mm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements
|
| Availability by Geography |
- United States
- Japan
- Canada
- Europe
- Australia
- Thailand
- Malaysia
|
| Packaging Information
|
| Material Size | polyethersulfone, 25 mm, with Luer outlet, ethylene oxide sterilized, 50 |