millipore,
密理博,G30-011,NovAseptic Mixer, Tank Plate, HS T260 and USM T260
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | G30-011 |
| Trade Name |
|
| Description | NovAseptic Mixer, Tank Plate, HS T260 and USM T260 |
| Product Information
|
| Surface Finish, Exterior | Liquid contact surface, manually polished; Ra ≤ 0.5μm (20μin) |
| Operating Temperature Range | -80 to 200 °C |
| Applications
|
| Application Notes | The assembled NovAseptic Mixer may have different design temperature and/or pressure limits. The weakest component in the assembled product determines the maximum design temperature and pressure limits. |
| Physicochemical Information
|
| Operating Pressure Range | -1 to 10 bar |
| Dimensions
|
| Diameter | welding: Ø160 mm (Ø6.30 in) |
| Dimensions | For information about the dimensions of this product please refer to the Product Specification Sheet. |
| Weight | 2.5 kg (5.51 lb.) |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Bar: Stainless Steel 316L (ASME SA-479)/EN 1.4435 (EN 10272)
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | The NovAseptic Mixer is classified in Europe, for PED Directive 97/23/EC Category IV and approved by Notified Body. The Tank Plate is designed to meet requirements for USA, ASME VIII Div 2. Stresses in Tank Plate due to internal pressure have been analysed by FEM. |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Material Package | The Tank Plate is packaged in a closed box. |