millipore,
密理博,CS40MS02H1,Clarisolve 40 µm Lab Scale Depth Filters, 0.027 m2 (0.29 ft2)
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CS40MS02H1 |
| Trade Name |
|
| Description | Clarisolve® 40 µm Lab Scale Depth Filters, 0.027 m2 (0.29 ft2) |
| Product Information
|
| Device Configuration | lab scale Pod |
| Filter Grade | 40MS |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Maximum: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C; Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 4 ° or 37 °C; Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | High-density cell cultures |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique (on filter media only) |
| Sterilization | Integrity is maintained after 2 autoclave cycles of 60 minutes at 123 °C. |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 0.91 – 1.29 µS/cm post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and flushed at a flux rate of 600 LMH pure water flush for 10 minutes. A sample of filtrate was pulled every 2 minutes during flush and tested for conductivity. |
| Dimensions
|
| Height | 14 cm (5.3 in.) |
| Width | 9.4 cm (3.7 in.) |
| Length | 22 cm (8.5 in.) |
| Filtration Area | 0.027 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Materials of Construction | Polypropylene and Millistak+® media |
| Seal Material | Thermo Plastic Elastomer (TPE) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Per 24-hour static soak in 10 liters pure water post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of surface area:
Aluminum (AI): 0.000 mg/ft2 Antimony (Sb): <0.001 mg/ft2 Arsenic (As): ≤0.005 mg/ft2 Barium (Ba): ≤0.139 mg/ft2 Bismuth (Bi): below detectable limits Boron (B): below detectable limits Cadmium (Cd): 0.000 mg/ft2 Calcium (Ca): ≤10.06 mg/ft2 Chromium (Cr): ≤0.017 mg/ft2 Cobalt (Co): <0.001 mg/ft2 Copper (Cu): ≤0.012 mg/ft2 Gallium (Ga): ≤0.003 mg/ft2 Germanium (Ge): ≤0.002 mg/ft2 Iron (Fe): ≤0.101 mg/ft2 Lead (Pb): <0.001 mg/ft2 Lithium (Li): ≤0.003 mg/ft2 Magnesium (Mg): ≤6.86 mg/ft2 Manganese (Mn): ≤0.013 mg/ft2 Mercury (Hg): ≤0.002 mg/ft2 Molybdenum (Mo): ≤0.023 mg/ft2 Nickel (Ni): ≤0.006 mg/ft2 Potassium (K): ≤3.77 mg/ft2 Silver (Ag): below detectable limits Sodium (Na): ≤27.1 mg/ft2 Strontium (Sr): ≤0.042 mg/ft2 Tin (Sn): 0.000 mg/ft2 Titanium (Ti): ≤0.189 mg/ft2 Tungsten (W): ≤0.003 mg/ft2 Vanadium (V): ≤0.011 mg/ft2 Zinc (Zn): ≤0.014 mg/ft2
|
| TOC | 0.9–1.2 µg/L post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and flushed at a flux rate of 600 LMH pure water flush for 10 minutes. At the end of the flush, a sample was pulled for TOC typical values. TOC for 60HX media was measured at below detectable limits. |