millipore,
密理博,CS60HX01H1,Clarisolve 60 µm Lab Scale Depth Filters, 0.014 m2 (0.15 ft2)
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | CS60HX01H1 |
| Trade Name |
|
| Description | Clarisolve® 60 µm Lab Scale Depth Filters, 0.014 m2 (0.15 ft2) |
| Product Information
|
| Device Configuration | lab scale Pod |
| Filter Grade | 60HX |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Maximum: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C; Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 4 ° or 37 °C; Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | High-density cell cultures |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique (on filter media only) |
| Sterilization | Integrity is maintained after 2 autoclave cycles of 60 minutes at 123 °C. |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | ≤ 0.15 µS/cm post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and flushed at a flux rate of 600 LMH pure water flush for 10 minutes. A sample of filtrate was pulled every 2 minutes during flush and tested for conductivity. |
| Dimensions
|
| Height | 14 cm (5.3 in.) |
| Width | 7.4 cm (2.9 in.) |
| Length | 22 cm (8.5 in.) |
| Filtration Area | 0.014 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Materials of Construction | Polypropylene (PP) |
| Seal Material | Thermo Plastic Elastomer (TPE) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Per 24-hour static soak in 10 liters pure water post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of surface area:
Aluminum (AI): ≤0.183 mg/ft2 Antimony (Sb): <0.001 mg/ft2 Arsenic (As): below detectable limits Barium (Ba): ≤0.108 mg/ft2 Bismuth (Bi): below detectable limits Boron (B): ≤0.022 mg/ft2 Cadmium (Cd): below detectable limits Calcium (Ca): ≤0.364 mg/ft2 Chromium (Cr): 0.000 mg/ft2 Cobalt (Co): below detectable limits Copper (Cu): ≤0.004 mg/ft2 Gallium (Ga): 0.000 mg/ft2 Germanium (Ge): below detectable limits Iron (Fe): ≤0.003 mg/ft2 Lead (Pb): below detectable limits Lithium (Li): 0.000 mg/ft2 Magnesium (Mg): ≤0.213 mg/ft2 Manganese (Mn): below detectable limits Mercury (Hg): below detectable limits Molybdenum (Mo): <0.001 mg/ft2 Nickel (Ni): 0.000 mg/ft2 Potassium (K): ≤0.671 mg/ft2 Silver (Ag): below detectable limits Sodium (Na): ≤21.0 mg/ft2 Strontium (Sr): ≤0.002 mg/ft2 Tin (Sn): 0.000 mg/ft2 Titanium (Ti): ≤0.004 mg/ft2 Tungsten (W): 0.000 mg/ft2 Vanadium (V): 0.000 mg/ft2 Zinc (Zn): below detectable limits
|
| TOC | Measured at below detectable limits. |