| Description | |
|---|---|
| Overview | An easy-to-use protein assay that overcomes interference of agents found in protein solutions including detergents, chelating agents, reducing agents, amines, sugars, urea, and others. The Universal Protein Precipitating Agent (UPPA™ Reagent) is used to precipitate and immobilize the protein in the tube while the interfering reagents are removed. Protein concentration is based on the specific binding of copper to the peptide backbone. As the protein concentration increases, the concentration of unbound copper ions decreases, and the color density is inversely related to the amount of protein present in solution. |
| Catalogue Number | 488250 |
| Brand Family | Calbiochem® |
| Application Data | ![]() ![]() ![]() |
| Materials Required but Not Delivered | • 2 ml tubes |
| References | |
|---|---|
| References | Ho, T.H. et al. 2005. Human Molecular Genetics 14, 1539. Ladd, A.N. et al. 2001. Mol. Cell. Biol. 21, 1285. Loeb, D.M. et al. 2002. J. Biol. Chem. 277, 19627. Shiels, A. et al. 2007. Invest. Ophthalmol. Vis. Sci. 48, 500. Gushwa, N.N. et al. 2003. Plant Physiology 132, 1925. DePinto, W. et al. 2006. Mol. Cancer Ther. 5, 2644 Werner, M.E. et al. 2007. J. Biol. Chem. 282, 5560. Dennison, S.M. et al (2006). Biophysical Journal 90, 1661. Reeve, I. et al. 2002. PNAS 99, 8608. |
| Product Information | |
|---|---|
| Detection method | Colorimetric |
| Form | 500 Tests |
| Format | Cuvette or 2 ml, 96-deep-well plate |
| Kit contains | UPPA™ Reagents I and II, Copper Solution I, Color Agents A and B, BSA Standard, and a user protocol. |
| Safety Information | |
|---|---|
| R Phrase | R: 36/37/38 Irritating to eyes, respiratory system and skin. |
| S Phrase | S: 26-36 In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice. Wear suitable protective clothing. |
| Product Usage Statements | |
|---|---|
| Intended use | The Non-Interfering Protein Assay™ is a highly sensitive colorimetric assay that overcomes interference by common laboratory agents. The assay removes detergents (non-ionic, ionic and zwitterionic), reducing agents (β-mercaptoethanol, DTT), chelating agents (EDTA), amines (Tris), sugars, and is highly tolerant of strong chaotropic buffers. It is suitable for determining protein concentrations in protein loading buffer (Laemmeli buffer), high β-mercaptoethanol concentrations (<15%), and in lipid and vesicle preparations. The Non-Interfering Protein Assay™ is linear between 0.5-50 µg and requires a small sample (1-50 µl). |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Ship Code | Blue Ice Only |
| Toxicity | Multiple Toxicity Values, refer to MSDS |
| Storage | +15°C to +30°C |
| Storage Conditions | Upon arrival, store UPPA-I and UPPA-II at room temperature and the remaining components at 4°C, in the dark in the original box. |
| Do not freeze | Ok to freeze |
| Supplemental Information | |
|---|---|
| Kit contains | UPPA™ Reagents I and II, Copper Solution I, Color Agents A and B, BSA Standard, and a user protocol. |


