millipore,
密理博,1461-90005,General sampling, Accurate Volume application, 5 mL
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | 1461-90005 |
| Trade Name |
|
| Description | General sampling, Accurate Volume application, 5 mL |
| Product Information
|
| Device Configuration | Single sampling |
| Fitting Inlet | Septum unit with a 1 mm needle |
| Fitting Outlet | Female or Male Luer in PVDF |
| Maximum Sampling Pressure | 0.5 bar (7.25 psi) |
| Maximum Operating Temperature | Single 5mL: -80 to 134 °C (-112 to 273 °F) |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Sterility testing, pyrogenic testing, endotoxin testing, chemical analysis, pH analysis, and fermentation applications |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤2.15 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Beta Irradiation (e-beam) minimum 25 kGy according to ISO 11137 TIR No. 27 |
| Dimensions
|
| Needle Size | 1.0 mm |
| Volume | 5 mL |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Syringe: polycarbonate, medical grade, platinum-cured silicone, medical silicone fluid
|
| Tubing Material | Medical grade, platinum-cured silicone |
| Product Usage Statements
|
| Animal Origin Materials | Please refer to the Animal Origin Statement |
| Packaging Information
|
| Bag Material | Drainage bag: polyethylene film |
| Material Size | 50 |