| Replacement Information | |
|---|---|
| Replacement Information | 110832-3 replaced by 1108321000; 110832-4 replaced by 1108322500; 110832-1 replaced by 1108329025 |
重要规格表
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|---|---|---|---|
| 7631-86-9 | 231-545-4 | O₂Si | SiO₂ | 60.08 g/mol |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 110832 |
| Description | Geduran® Si 60 |
| Alternate Names |
|
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7631-86-9 |
| EC number | 231-545-4 |
| Hill Formula | O₂Si |
| Chemical formula | SiO₂ |
| Molar Mass | 60.08 g/mol |
| HS Code | 2811 22 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Geduran® Si 60 for column chromatography (0.063-0.200 mm). CAS 7631-86-9, EC Number 231-545-4, chemical formula SiO₂. |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Melting Point | 1710 °C |
| pH value | 7 (100 g/l, H₂O, 20 °C) (slurry) |
| Bulk density | 200 - 800 kg/m3 |
| Toxicological Information | |
|---|---|
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS | |
|---|---|
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust. |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 32 Chromatographic residues: Aggressive, explosive (e.g. peroxides) or toxic substances in chromatographic layers or sorbents must be eliminated using suitable methods (washing out, elution) prior to disposal. The solvents used for elution can in many cases be reutilized. Larger quantities of sorbents (e.g. from columns) should be freed from solvents (filtration, drying) and packed into rip-resistant plastic sachets; container I. TLC carrier materials and columns should be disposed of together with the corresponding waste materials (aluminium, glass, plastic); container K. |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Storage temperature: no restrictions. |
| Specifications | |
|---|---|
| pH-value (10 % suspension) | 6.5 - 7.5 |
| Fe (Iron) | ≤ 0.02 % |
| Loss on drying (150 °C) | ≤ 7.0 % |
| Particle size | 90 % between 0.063 - 0.200 mm |