重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 108981 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| HS代码 | 3824 99 96 |
| Quality Level | MQ100 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 沸点 | 100 °C |
| 密度 | 1.06 g/cm3 |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 危害性图示 | ![]() |
| 危害性声明 | H314: 造成严重皮肤灼伤和眼损伤。 |
| 注意事项声明 | P280: 戴防护手套/穿防护服/戴防护眼罩/戴防护面具。 P301 + P330 + P331: 如误吞咽:漱口。不要诱导呕吐。 P305 + P351 + P338: 如进入眼睛:用水小心冲洗几分钟。如戴隐形眼镜并可方便地取出,取出隐形眼镜。继续冲洗。 P308 + P310: 如有接触或有疑虑:立即呼叫中毒控制中心或就医。 |
| 提示语 | 危险 |
| 储存类别 | 8A 可燃,有腐蚀性危害的物质 |
| WGK | WGK 2 严重水危害 |
| 安全信息 | |
|---|---|
| 危害性符号 | Corrosive |
| 危险种类 | ????? |
| R相 | R 34 Causes burns. |
| S相 | S 26-36/37/39-45 In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice.Wear suitable protective clothing, gloves and eye/face protection.In case of accident or if you feel unwell, seek medical advice immediately (show the label where possible). |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 运输信息 | |
|---|---|
| 申报(铁路和陆路)ADR、RID | UN 3267 , 8, III |
| 申报(空运)IATA-DGR | UN 3267 , 8, III |
| 申报(海运)IMDG-代码 | UN 3267 , 8, III, Segregation Group: 18 (Alkalis) |
| 规格 | |
|---|---|
| Growth - Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030) | good to very good |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | good to very good |
| - Salmonella anatum ATCC 9270 | fair to very good |
| - Shigella sonnei ATCC 11060 | fair to very good |
| - Shigella flexneri ATCC 12022 (WDCM 00126) | good to very good |
| - Enterobacter aerogenes ATCC 13048 | fair to good |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | fair to good |
| - Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013) | none to fair |
| - Proteus mirabilis ATCC 14273 | none to poor |
| Black centre - Salmonella enteritidis ATCC 13076 (WDCM 00030) | + |
| - Salmonella typhimurium ATCC 14028 (WDCM 00031) | + |
| - Salmonella anatum ATCC 9270 | + |
| Colony colour - Shigella sonnei ATCC 11060 | colourless |
| - Shigella flexneri ATCC 12022 (WDCM 00126) | colourless |
| - Enterobacter aerogenes ATCC 13048 | yellow |
| - Citrobacter freundii ATCC 8090 | yellow |
| - Escherichia coli ATCC 25922 (WDCM 00013) | colourless to yellow |
| Incubation: 24 - 48 hrs.; 35 °C. Supplement tested with XLT4 agar base Art. 1.08981. | |

Corrosive