重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
|---|---|
| 7.5 - 9.0 (20 g/l, H₂O, 20 °C) | 330 g/l |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | 106504 |
| 产品信息 | |
|---|---|
| CAS号 | 302-95-4 |
| EC号 | 206-132-7 |
| Hill配方 | C₂₄H₃₉NaO₄ |
| Molar Mass | 414.56 g/mol |
| HS代码 | 2918 19 30 |
| 结构配方图像 | |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Sodium deoxycholate for microbiology. CAS 302-95-4, pH 7.5 - 9.0 (20 g/l, H₂O, 20 °C). |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 闪点 | >110 °C (结果) |
| 熔点 | 357 - 365 °C |
| pH值 | 7.5 - 9.0 (20 g/l, H₂O, 20 °C) |
| 容积密度 | 200 kg/m3 |
| 溶解度 | 330 g/l |
| 毒性学信息 | |
|---|---|
| LD 50口服 | LD50 Rat 1370 mg/kg |
| GHS安全信息 | |
|---|---|
| 危害性图示 | ![]() |
| 危害性声明 | H302: 吞咽有害。 |
| 提示语 | 警告 |
| RTECS | FZ2250000 |
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 1 轻度的水危害 |
| 安全信息 | |
|---|---|
| 危害性符号 | Harmful |
| 危险种类 | ??? |
| R相 | R 22 Harmful if swallowed. |
| 储存和货运信息 | |
|---|---|
| 储存 | 于 +15°C 到 +25°C储存. |
| 规格 | |
|---|---|
| Assay (perchloric acid titration, calculated on dried substance) | ≥ 98.5 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| pH-value (2 %; water) | 7.5 - 9.5 |
| Spec. rotation (α 20/D; 2 %; water; calc. on dried substance) | |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| TLC-Test | passes test |
| Cholic acid (TLC) | ≤ 2.0 % |
| Loss on drying (TG) | ≤ 6.0 % |
| Suitability for microbiology (MacConkey-Agar) | passes test |
| The substance meets the criteria described in the monograph1483 Ph.Eur. 6th Ed. and any subsequently revised version. For details, please request our BSE-certificate. | |

Harmful