重要规格表
| pH值 | 溶解度 |
| 1.0 (10 g/l, H₂O, 20 °C) | 300 g/l |
| 描述
|
| 产品目录编号 | 104039 |
| 同义词 | Acriflavine hydrochloride, Panflavin |
| 产品信息
|
| CAS号 | 69235-50-3 |
| 化学配方 | C₁₄H₁₅Cl₂N₃ + C₁₃H₁₃Cl₂N₃ |
| HS代码 | 3824 99 64 |
| Quality Level | MQ100
|
| 应用
|
| 应用 | UVM II supplement for microbiology (1 vial with 13 mg of acriflavine hydrochloride). CAS 69235-50-3, chemical formula C₁₄H₁₅Cl₂N₃ + C₁₃H₁₃Cl₂N₃. |
| 理化信息
|
| 燃点 | >190 °C |
| 熔点 | 240 - 247 °C |
| pH值 | 1.0 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| 容积密度 | 380 kg/m3 |
| 溶解度 | 300 g/l |
| 毒性学信息
|
| LD 50口服 | LD50 Rat 1048 mg/kg |
| GHS安全信息
|
| 危害性图示 |



|
| 危害性声明 | H302: 吞咽有害。 H318: 造成严重眼损伤。 H411: 对水生生物有毒并具有长期持续影响。
|
| 注意事项声明 | P273: 避免释放到环境中。 P280: 戴防护眼罩。 P305 + P351 + P338: 如进入眼睛:用水小心冲洗几分钟。如戴隐形眼镜并可方便地取出,取出隐形眼镜。继续冲洗。
|
| 提示语 | 危险 |
| 储存类别 | 10 - 13 其它液体及固体 |
| WGK | WGK 2 水危害 |
| 安全信息
|
| 危害性符号 |
Dangerous for the environment
Harmful
|
| 危险种类 | ???, ????, ????? |
| R相 | R 22-41-51/53 Harmful if swallowed.Risk of serious damage to eyes.Toxic to aquatic organisms, may cause long-term adverse effects in the aquatic environment. |
| S相 | S 26-39-61 In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice.Wear eye/face protection.Avoid release to the environment. Refer to special instructions/ Safety data sheets. |
| 储存和货运信息
|
| 储存 | 于 +5°C 到 +30°C储存. |
| 运输信息
|
| 申报(铁路和陆路)ADR、RID | UN 3077 , 9, III |
| 申报(空运)IATA-DGR | UN 3077 , 9, III |
| 申报(海运)IMDG-代码 | UN 3077 , 9, III, Marine Pollutant: P |
| 规格
|
| Supplement tested in UVM-Listeria selectiv enrichment broth modified art. no. 1.10824. |
Growth - Listeria monocytogenes ATCC 19114 (WDCM 00110) | passes test |
| - Listeria ivanovii ATCC 19119 (WDCM 00018) | passes test |
| - Staphylococcus aureus ATCC 6538-P (WDCM 00033) | inhibited |
| Incubation: Listeria 24 hrs.; 30 °C; aerobic; other strains 24 hrs.; 35 °C; aerobic. |