重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX4004700 |
| 描述 | 不锈钢压力换膜过滤器,47 mm,100 mL |
| 背景信息 | These filter holders are ideal for ultracleaning or sterilizing batch volumes of liquids. The cylindrical barrel holds 100 mL (or 340 mL) of liquid, which is filtered by externally applied gas pressure through a suitable filter supported on the holder base. Features & Benefits: •Filter holder has reservoir to hold 100 mL (or 340 mL) of liquid for batch filtration •Autoclavable with membrane in place for sterile filtration Applications: Batch Filtration |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 装配入口 | 9.5 mm (3/8 in.) 软管接口 |
| 装配出口 | 8号硅胶孔塞,置于1 L标准抽滤瓶上 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 6.9 bar (100 psi) |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Stainless Steel Pressure Filter Holder, 47mm, 100mL |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 压力 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 29.2 cm (100mL holder), 53.3 cm (340mL holder) |
| 直径 | 7 cm |
| 过滤面积 | 11.3 cm² |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 不锈钢桶、底座、滤膜支撑网、顶盖和管接头;阳极化铝锁定环;硅胶塞子 |
| 密封材料 | PTFE 和 Fluorocarbon-A |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |