重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
|---|---|---|---|
| 非无菌 | 亲水性聚四氟乙烯(PTFE) | 0.2 µm | 亲水性 |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SLLGC13NL |
| 商名 |
|
| 描述 | Millex-LG,0.20 µm,亲水性 PTFE,13 mm,经 IC 认证 |
| 背景信息 | Overview of Non-Sterile IC Millex® Syringe Filters: • Ion chromatography certified • Hydrophilic PTFE membrane available in 0.20 µm and 0.45 µm pore sizes and two diameters to suit your application needs. • Low level of IC extractables, optimizing background levels in sensitive IC analyses • Compatible with both aqueous and organic solutions, offering broad chemical compatibility and flexibility in the lab SKU and Pack Sizes SLLGC13NL: 0.2 µm Hydrophilic PTFE, 13mm, 100 per pack SLLGC25NS: 0.2 µm Hydrophilic PTFE, 25mm, 50 per pack SLLHC13NL: 0.45 µm Hydrophilic PTFE, 13mm, 100 per pack SLLHC25NS: 0.45 µm Hydrophilic PTFE, 25mm, 50 per pack Applications: Ion Chromatography |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 连接(入口/出口) | 鲁尔锁母头 / 鲁尔滑接公头 |
| 过滤器代码 | LG |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 外壳 | HDPE |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 7 bar (100 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 澄清水溶液和温和有机溶液,以获得清晰的离子色谱 |
| 主要应用 |
|
| 生物信息 | |
|---|---|
| 样品类型 |
|
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 孔径 | 0.2 µm |
| 保持体积 | < 25 µL,除气后 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 21.1 mm |
| 过滤面积 | 0.65 cm² |
| 工艺体积 | 10 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 13 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 装置材料 |
|
| 产品使用声明 | |
|---|---|
| 合规 | For general laboratory use only |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 100 |
| 包装 | non sterile |