重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
|---|---|---|---|
| 非无菌 | 混合纤维素酯(MCE) | 0.22 µm | 亲水性 |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SLGS025NB |
| 商名 |
|
| 描述 | Millex-GS,0.22 µm,混合纤维素酯,25 mm,PVC 外壳,非无菌 |
| 背景信息 | Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with MCE Membrane: • Hydrophilic mixed cellulose esters (MCE) membrane available in 0.22 µm, 0.45 µm and 0.80 µm pore sizes to suit your application needs • Housing is made from a low-extractable polyvinylidene chloride (PVC). SKU and Pack Sizes SLAA025NB: 0.80 µm mixed cellulose esters, 25mm, 250 per pack SLAA025NK: 0.80 µm mixed cellulose esters, 25mm, 1000 per pack SLGS02510: 0.22 µm mixed cellulose esters, 25mm, 1000 per pack SLGS025NB: 0.22 µm mixed cellulose esters, 25mm, 250 per pack SLHA02510: 0.45 µm mixed cellulose esters, 25mm, 1000 per pack SLHA025NB: 0.45 µm mixed cellulose esters, 25mm, 250 per pack SLAP02550: glass fiber, 25mm, 50 per pack Applications: Clarification of Aqueous Solutions, General Laboratory Filtration |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | GS |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 外壳 | PVC |
| 色码 | 进口为无色/出口为蓝色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 5.2 bar (75 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 去除水溶液中的细小颗粒 |
| 主要应用 |
|
| 生物信息 | |
|---|---|
| 样品类型 |
|
| 媒质 | MF-millipore |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 孔径 | 0.22 µm |
| 保持体积 | < 100 µL |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 19.8 mm |
| 过滤面积 | 3.9 cm² |
| 工艺体积 | 100 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 装置材料 |
|
| 产品使用声明 | |
|---|---|
| 合规 | For general laboratory use only |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 250 |
| 包装 | non sterile |