millipore,
密理博,SLGPB5010,Millex-GP,0.22 µm,改良聚醚砜,50 mm,HB/HB 带钟罩,射线灭菌
重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 无菌 | 聚醚砜(PES) | 0.22 µm | 亲水性 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLGPB5010 |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-GP,0.22 µm,改良聚醚砜,50 mm,HB/HB 带钟罩,射线灭菌 |
| 背景信息 | Millex® syringe filter units with hydrophobic Fluoropore™ or millipore Express® PLUS PES membrane are ideal for in-line sterilization of gases and venting sterile containers, and filters with Fluoropore™ membrane can also be used for sterilizing or clarifying organic solutions. There are also specialized filter units to protect hemodialysis transducers from blood and moisture. The 50 mm Millex® filter units are especially useful for vacuum line protection. All units are bi-directional.
Features & Benefits: •Specialized filter units protect hemodialysis transducers from blood and moisture
•50 mm Millex® units ideal for vacuum line protection
•All Millex® Hydrophobic PTFE units are bi-directional in flow
Applications: Sterilizing Gases, Vacuum Line Protection, Venting Sterile Containers, Sterilizing and Clarifying Organic Solutions |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Filling bell |
| 过滤器代码 | GP |
| 装配入口 | 阶形倒刺软管接口,带阴 Luer 内滑动接头 |
| 装配出口 | 钟罩 |
| 外壳 | MBS |
| 色码 | 进/出口均为无色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 3.5 bar (50 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| 直接患者护理(是/否) | N |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 对组织培养基和添加剂、蛋白质溶液、病毒悬浮液、DNA 及其它水溶液进行除菌过滤 |
| 主要应用 | - Low Protein Binding
- Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutions
|
| 生物信息
|
| 媒质 | Express PLUS® |
| 无菌性 | 无菌 |
| 灭菌 | γ 射线照射 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| Stem Cell Type | - Mouse Embryonic Stem Cells
- Human Embryonic Stem Cells
- Mesenchymal Stem Cells
- Neural Stem Cells
- Hematopoietic Stem Cells
- Epithelial Cells
- Pancreatic Stem Cells
- Cardiac Stem Cells
- Induced Pluripotent Stem Cells
|
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.22 µm |
| 保持体积 | < 1 mL |
| 尺寸
|
| 高度 | 96 mm |
| 直径 | 5 cm |
| 过滤面积 | 19.6 cm² |
| 工艺体积 | 4 L |
| 体积 | 4 L |
| 过滤器直径 (⌀) | 50 mm |