millipore,
密理博,SLCRX13TL,Millex Syringe Filter Unit, Hydrophilic PTFE, Non-sterile
重要规格表
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
| Non-Sterile
| Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
| 0.45 µm
| Hydrophilic
|
| Description
|
| Catalogue Number | SLCRX13TL |
| Replaces | SLCRT13NL |
| Trade Name |
|
| Description | Millex Syringe Filter Unit, Hydrophilic PTFE, Non-sterile |
| Background Information | SLCRX13TL: 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet.
Applications: Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC, LC-MS, and Mass Spec; Solvent Filtration; Clarification of Aqueous and Organic Solutions
Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophilic PTFE •Lowest extractables, optimizing background levels of sensitive analyses like UHPLC and LC-MS •Filtration of protein-containing aqueous or organic solutions •Available in 0.20 μm and 0.45 μm pore sizes and three diameters to suit your application needs •Polypropylene housing material offers low levels of extractables and broad chemical compatibility |
| Product Information
|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Tube |
| Filter Code | LCR |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Tube |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Color Code | Light Blue |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 10 bar (150 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Applications
|
| Application | Replaces SLCRT13NL, 0.45 µm pore size, 13 mm diameter, Millex-LCR hydrophilic PTFE membrane, tube outlet |
| Key Applications |
|
| Biological Information
|
| Sample Type |
|
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Bubble Point at 23 °C | ≥1.4 bar |
| Flow Rate | 107 mL/min |
| Water Flow Rate |
|
| Hold-up Volume | ≤ 15 µL after air purge |
| Dimensions
|
| Height | 48 mm |
| Filtration Area | 0.8 cm² |
| Process Volume | ≤10 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 13 mm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Packaging Information
|
| Material Size | Hydrophilic PTFE, 13 mm, non-sterile, 100 |
| Material Package | non sterile |