| Replacement Information
|
| Replacement Information | This product has been replaced by SLCRX13TL. |
重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 非无菌 | 亲水性聚四氟乙烯(PTFE) | 0.45 µm | 疏水 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLCRT13NL |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-LCR 过滤器,0.45 µm,亲水性 PTFE,13 mm,带出口软管,非无菌 |
| 背景信息 | SLCRT13NL: 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet
Applications: Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC, LC-MS, and Mass Spec; Solvent Filtration; Clarification of Aqueous and Organic Solutions
Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophilic PTFE •Lowest extractables, optimizing background levels of sensitive analyses like UHPLC and LC-MS •Filtration of protein-containing aqueous or organic solutions •Available in 0.20 μm and 0.45 μm pore sizes and three diameters to suit your application needs •Polypropylene housing material offers low levels of extractables and broad chemical compatibility |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Tube |
| 过滤器代码 | LCR |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | Tube |
| 外壳 | HDPE |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 7 bar (100 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 低蛋白吸附,用于水溶液和有机溶液的澄清过滤 |
| 主要应用 | |
| 生物信息
|
| 样品类型 | |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 疏水 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.45 µm |
| 保持体积 | ≤ 25 µL after air purge |
| 尺寸
|
| 高度 | 48.2 mm |
| 过滤面积 | 0.65 cm² |
| 工艺体积 | ≤10 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 13 mm |
| 产品使用声明
|
| 合规 | For general laboratory use only |