重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
| 非无菌 | 亲水性聚四氟乙烯(PTFE) | 0.45 µm | 亲水性 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | SLCR025NB |
| 商名 | |
| 描述 | Millex-LCR 过滤器,0.45 µm,亲水性 PTFE,25 mm,非无菌 |
| 背景信息 | SLCR025NS: 50 per pack. This item will be replaced by SLCR033NS. SLCR025NB: 250 per pack. This item will be replaced by SLCR033NB. SLCR025NK: 1000 per pack. This item will be replaced by SLCR033NK.
Applications: Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC, LC-MS, and Mass Spec; Solvent Filtration; Clarification of Aqueous and Organic Solutions
Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophilic PTFE •Lowest extractables, optimizing background levels of sensitive analyses like UHPLC and LC-MS •Filtration of protein-containing aqueous or organic solutions •Available in 0.20 μm and 0.45 μm pore sizes and three diameters to suit your application needs •Polypropylene housing material offers low levels of extractables and broad chemical compatibility |
| 产品信息
|
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | LCR |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 外壳 | HDPE |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 7 bar (100 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 低蛋白吸附,用于水溶液和有机溶液的澄清过滤 |
| 主要应用 | |
| 生物信息
|
| 样品类型 | |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.45 µm |
| 保持体积 | < 100 µL after air purge |
| 尺寸
|
| 高度 | 19.8 mm |
| 过滤面积 | 3.9 cm² |
| 工艺体积 | 100 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 产品使用声明
|
| 合规 | For general laboratory use only |