millipore,
密理博,MX0SP01FS1,Millistak+ HC Pro Pod Depth Filter, X0SP media series, 0.11 m2 surface area
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MX0SP01FS1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® HC Pro Pod Depth Filter, X0SP media series, 0.11 m2 surface area |
| Product Information
|
| Device Configuration | Process Scale Pod |
| Filter Grade | X0SP |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 30 psid (2.1 bar) at 80°C Reverse: 30 psid (2.1 bar) @ 25ºC |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 50 psid (3.5 bar) @ 80ºC |
| Applications
|
| Application | Secondary clarification following primary clarification or primary clarification depth filter. |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sterilization | Integrity is maintained after 1 autoclave cycle of 60 min @ 123 ºC. Filtration performance may be impacted post autoclave. Recommended for post use decontamination only. |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 24.1-32.8 μS/cm after a pure water flush 50 L/m2 (5 liter per ft2) of media surface area (300 LMH, 10 min). At the end of the flush, a sample was pulled for conductivity measurement. Devices were not autoclaved. |
| Gravimetric Extractables | Not Tested |
| Dimensions
|
| Height | 12.5" (32 cm) |
| Depth | 1.2" (3.0 cm) |
| Length | 24.2" (62 cm) |
| Filtration Area | 0.11 m2 |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Silica filter aid/Polyacrylic fiber
|
| Device Material |
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Trace metals were measured post pure water flush of 50 L/m2 of surface area and 24-hour static soak in pure water. Values based on average of metals extractibles data from three separate uPod® device lots. The analysis was made by ICP-MS. The devices were not autoclaved.
|