millipore,
密理博,MTGR05000,Aervent-50 Filter Unit 0.2 µm hydrophobic 1/8 in. HB/HB
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MTGR05000 |
| Trade Name |
|
| Description | Aervent®-50 Filter Unit 0.2 µm hydrophobic 1/8 in. HB/HB |
| Product Information
|
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | Hose for 4 to 9.5 mm I.D. latex tubing and Female Luer slip |
| Housing Material | Polypropylene (PP) |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | 2.1 bar @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 4.1 bar (60 psi) @ 25 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.5 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Aervent® |
| Sterility | Non-Sterile |
| Sterilization | 10 autoclave cycles of 30 min @ 130 °C; not in-line steam sterilizable |
| Bacterial Retention | Quantitative retention of 107 CFU/cm2 Brevundimonas diminuta (ATCC® 19146) per ASTM® F838-83 methodology |
| Wettability | Hydrophobic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Bubble Point at 23 °C | ≥1100 mbar (16 psig) nitrogen with 60/40 % IPA/water |
| Gravimetric Extractables | ≤1.0 mg in 70/30 % IPA/water |
| Dimensions
|
| Length | 7.1 cm (2.8 in.) |
| Diameter | 6.2 cm (2.4 in.) |
| Filtration Area | 19.6 cm² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Hydrophobic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 100 |