millipore,
密理博,MF0HC027H1,Millistak+ Pod Depth Filter, F0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/pack
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MF0HC027H1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® Pod Depth Filter, F0HC media series, 0.027 m2 surface area, 1/pack |
| Product Information
|
| Device Configuration | lab scale Pod |
| Filter Grade | F0HC |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C; 2.1 bar (30 psid) @ 4 °C. Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 37 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | Secondary clarification of pretreated harvest by acid precipitation or flocculation, E. coli and yeast |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sterilization | Integrity is maintained after 2 autoclave cycles of 60 minutes @ 123 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 21.4 – 42.7 post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |
| Dimensions
|
| Height | 14 cm (5.3 in.) |
| Length | 22 cm (8.5 in.) |
| Filtration Area | 0.027 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| TOC | 460–3200 ppb post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 liters per ft2 (100 L/m2) of media surface area |