millipore,
密理博,MDE7507FS1,Millistak+ Pod Depth Filter, DE75 media series, 0.77 m2 surface area, 1/pk
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | MDE7507FS1 |
| Trade Name |
|
| Description | Millistak+® Pod Depth Filter, DE75 media series, 0.77 m2 surface area, 1/pk |
| Product Information
|
| Device Configuration | Single Layer Pod |
| Filter Grade | DE75 |
| Maximum Differential Pressure, bar (psid) | Forward: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C. Reverse: 2.1 bar (30 psid) @ 25 °C |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 3.5 bar (50 psid) @ 25 °C; 1.0 bar (15 psid) @ 80 °C |
| Quality Level | MQ300
|
| Applications
|
| Application | For clarification of serum, plasma, vaccines, cell culture or other fluids. |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains <0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) clot test technique |
| Sterilization | 1 autoclave cycle of 60 minutes at 123 °C |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Product Water Conductivity at 25°C | 1.52 – 1.94 µS/cm post autoclave (1 cycle of 60 minutes at 123 °C) and pure water flush of 5 liters per ft2 (50 L/m2) of media surface area |
| Gravimetric Extractables | Not Tested |
| Dimensions
|
| Height | 32 cm (12.5 in.) |
| Length | 62 cm (24.2 in.) |
| Filtration Area | 0.77 m² |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Cellulose (CL)
- Inorganic Filter Aid
|
| Device Material |
- Glass-filled polypropylene
|
| Packaging Information
|
| Material Size | 1 |
| Specifications
|
| Metals |
- Per 24-hour static soak in 10 L pure water post autoclave (1 cycle of 30 minutes at 123 °C) and pure water flush of 10 L per ft2 (100 L/m2) of surface area.
Sodium: ≤11.5 mg/ft2 Calcium: ≤0.050 mg/ft2 Magnesium: ≤0.129 mg/ft2 Mercury: ≤0.0004 mg/ft2 Chromium: ≤0.001 mg/ft2 Aluminum: ≤0.025 mg/ft2 Potassium: ≤0.351 mg/ft2 Lead: ≤0.0004 mg/ft2 Arsenic: ≤0.003 mg/ft2 Cobalt: ≤0.0002 mg/ft2 Iron: ≤0.042 mg/ft2 Manganese: ≤0.001 mg/ft2 Titanium: <0.001 mg/ft2 Zinc: ≤0.002 mg/ft2 Nickel: ≤0.001 mg/ft2 Copper: ≤0.003 mg/ft2
|