millipore,
密理博,CCYTOMAG-90K,MILLIPLEX MAP Canine Cytokine/Chemokine Magnetic Bead Panel - Immunology Multiplex Assay
| Replacement Information
|
| Replacement Information | This product replaces Canine Cytokine / Chemokine Panel, CCYTO-90K in December of 2011 or while supplies last. |
| Description
|
| Catalogue Number | CCYTOMAG-90K |
| Replaces | CCYTO-90K |
| Trade Name |
|
| Description | MILLIPLEX MAP Canine Cytokine/Chemokine Magnetic Bead Panel - Immunology Multiplex Assay |
| Overview | In addition to studying inflammation for canine nutrition and disease research, the dog is an important animal model for human biomedical research and drug development. millipore recognizes that the availability of canine-specific immunoassay products is limited. Therefore, the MILLIPLEX MAP Canine Cytokine / Chemokine Panel enables you to focus on the potential role of cytokines in disease, as well as the modulation of cytokine expression. Coupled with the Luminex® xMAP® platform in a magnetic bead format, you receive the advantage of ideal speed and sensitivity, allowing quantitative multiplex detection of dozens of analytes simultaneously, dramatically improving productivity. |
| Background Information | The immune system is an organized complex network of biological structures and processes that protect against disease. For example, cytokine and chemokines mediate interactions between cells directly, regulating target immune cell responses. These responses result in inflammation where the immune system attempts to eradicate foreign antigens and begin the healing process. Consequently, the inflammatory process plays a key protective role in immunity. In addition cytokine and chemokine research is essential in understanding the immune system and its multi-faceted response to most antigens, as well as disease states such as autoimmune disease, allergic reactions, sepsis and cancer. |
| Product Information
|
| Detection method | Luminex xMAP |
| Configuration | Design your multiplex kit by choosing available analytes within this panel. |
| Precision, % |
- Intra-assay: 2 - 4
- Inter-assay: 8 - 17
|
| Panel Type | MAGNETIC Cytokines/Chemokines |
| Quality Level | MQ200
|
| Applications
|
| Application | Simultaneously analyze multiple cytokine and chemokine biomarkers with Bead-Based Multiplex Assays using the Luminex technology, in canine serum, plasma and cell culture samples. |
| Key Applications |
|
| Application Notes | • This is an overnight incubation assay. • This assay requires 25 µL of a 1:3 dilution of plasma or serum, or 25 μL cell culture supernatant per well. |
| Biological Information
|
| Specificity | There was no or negligible cross-reactivity among different analytes within the panel. |
| Species Reactivity |
|
| Analytes Available |
- GM-CSF
- IFN-γ
- IL-2
- IL-6
- IL-7
- IL-8
- IL-10
- IL-15
- IL-18
- IP-10
- KC-like
- MCP-1
- TNF-α
|
| Assay Panel | Everything you need in a single kit. |
| Cross Reactivity | Cross-reactivity between the antibodies and any of the other analytes in this panel is non-detectable or negligible. |
| Accuracy |
|
| Physicochemical Information
|
| Sensitivity |
- GM-CSF: 9.2 pg/mL
- IFN-γ: 13.6 pg/mL
- IP-10: 3.2 pg/mL
- IL-2: 3.5 pg/mL
- IL-6: 3.7 pg/mL
- IL-7: 7.5 pg/mL
- IL-8: 21.7 pg/mL
- IL-10: 8.5 pg/mL
- IL-15: 9.0 pg/mL
- IL-18: 5.8 pg/mL
- KC-like: 5.3 pg/mL
- MCP-1: 21.0 pg/mL
- TNFα: 6.1 pg/mL
|
| Linearity of Dilution | Contact Technical Support for this information. |
| Standard Curve Range |
- All analytes 12.2 - 50,000 pg/mL
|
| Product Usage Statements
|
| Usage Statement |
- Unless otherwise stated in our catalog or other company documentation accompanying the product(s), our products are intended for research use only and are not to be used for any other purpose, which includes but is not limited to, unauthorized commercial uses, in vitro diagnostic uses, ex vivo or in vivo therapeutic uses or any type of consumption or application to humans or animals.
|
| Storage and Shipping Information
|
| Storage Conditions | Recommended storage for kit components is 2 - 8°C |
| Packaging Information
|
| Material Size | 96-well plate |