millipore,
密理博,2871-80500,Cell Culture sampling, bottle, 500 mL
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | 2871-80500 |
| Trade Name |
|
| Description | Cell Culture sampling, bottle, 500 mL |
| Product Information
|
| Device Configuration | Single sampling |
| Fitting Inlet | Septum unit with 1 mm or 2 mm needle |
| Fitting Outlet | 3-piece Luer |
| Maximum Sampling Pressure | 0.5 bar (7.25 psi) |
| Maximum Operating Temperature | -80 to 50 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Bacterial counting and sampling from bioreactors |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤2.15 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Gamma irradiation minimum 25 kGy according to ISO 11137 |
| Dimensions
|
| Needle Size | 2.0 mm |
| Volume | 500 mL |
| Materials Information
|
| Bottle Material | Polyethylene Terephtalate Glycol |
| Device Material |
- Septum: Medical grade platinum-cured silicone
- Body: Polyester
- Cannula: ASTM 316L stainless steel
|
| Tubing Material | Medical grade, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 12 |