millipore,
密理博,2714-10100,Cell Culture sampling, high purity application, 5 x 100 mL
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | 2714-10100 |
| Trade Name |
|
| Description | Cell Culture sampling, high purity application, 5 x 100 mL |
| Product Information
|
| Device Configuration | Multi-sampling |
| Fitting Inlet | Septum unit with a 2 mm needle |
| Fitting Outlet | 3-piece Luer |
| Maximum Sampling Pressure | 0.3 bar (4.35 psi) |
| Maximum Operating Temperature | -20 to 50 °C (-4 to 122 °F) |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Bacterial counting and sampling from bioreactors |
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤2.15 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization | Beta Irradiation (e-beam) minimum 25 kGy according to ISO 11137 TIR No. 27 |
| Dimensions
|
| Needle Size | 2.0 mm |
| Volume | 5 X 50 mL |
| Materials Information
|
| Device Material |
- Septum: Medical grade platinum-cured silicone
- Body: Polyester
- Cannula: ASTM 316L stainless steel
|
| Tubing Material | Medical grade, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Packaging Information
|
| Bag Material | Sampling bag: polyethylene film; drainage bag: polyethylene film |
| Material Size | 5 |