重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX6702500 |
| 描述 | Filterjet 溶剂分配过滤器,25 mm |
| 背景信息 | Apply a concentrated jet spray of ultracleaned solvent of rinse solution to surfaces that require washing. Just connect the FilterJet dispenser to a dispensing vessel to ensure that the solvent or other liquid is filtered immediately before dispensing. Applications: Solvent Filtration Prior to Contamination Analysis, Solvent Rinsing of Machined Parts and Collection Containers XX6702500 FilterJet Solvent Dispenser Replacement Parts XX6702501 Handle and Valve Assembly XX6702502 Valve Seals, PTFE XX6702506 Pressure Tubing with 1/4 in. NPT Adapters, PE XX6702507 Tube Adapter, 1/4 in. NPTM to 1/4 in. Tube XX6702508 Tubing, 6 mm O.D. x 3 m, polypropylene XX6702RK Replacement Parts Kit for FilterJet Solvent Dispenser XX4002500 Gas Line Filter Holder, 25 mm, stainless steel XX40025RK Replacement Parts Kit for Filter Holder Accessories XX6700P05 Dispensing Pressure Vessel, 5 L YY1301015 Pressure Gauge, 0-7 bar YY2029348 Ball Valve, 1/4 in. NPTF, stainless steel XX6700030 Quick-release Nipple & Coupling, 1/4 in. NPTM |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 装配入口 | 连接 1/4" NPTF和 1/4 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 3.5 bar (50 psi) |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Accessories for filter holders for sample preparation. |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 压力 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 长度 | Approximately 229 mm (9 in.) from nozzle tip to end of dispenser handle, with 1.8 m (6') tubing |
| 直径 | 25 mm |
| 过滤面积 | 3.9 cm² |
| 预过滤器直径 (⌀) | 22 mm (thick depth prefilter) |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 不锈钢换膜过滤器和滤膜支撑网;尼龙涂层的铝制分配器手柄;PTFE 阀门;氟 换膜过滤器垫圈;聚乙烯压力管;不锈钢喷头 |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |