重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | XX2004720 |
| 描述 | 水溶胶不锈钢换膜过滤器 47 mm |
| 背景信息 | The Hydrosol filter holder is designed for the filtration of flammable liquids. Unlike other filter holders, the Hydrosol filter holder includes a grounding unit to prevent sparking from static discharge, which can be a safety hazard. Applications: Vacuum Filtration of Flammable Liquids XX2004720 Hydrosol Filter Holder, 47 mm, stainless steel Replacement Parts XX2004704 Funnel and Locking Ring Assembly, stainless steel XX2004708 Support Screen, 47 mm, stainless steel XX2004702 Base with Screen, gasket and support XX2004703 Gasket, PTFE XX2004718 No. 8 Stopper, 9.5 mm (3/8 in.) hole, silicone XX20047RK Replacement Parts Kit for Hydrosol Filter Holder Accessories XX1004705 Vacuum Filtering Flask, 1 L XX1004744 Vacuum Filtering Flask, 4L XX7100004 Tubing 3/16 in. I.D. x 140 cm, silicone XX6200006P Filter Forceps, blunt end, stainless steel XX2604735 3-place Manifold, 47 mm, PVC XX2504735 3-place Manifold, 47 mm, stainless steel XX2504700 6-place Manifold, 47 mm, stainless steel WP6211560 High Output Pump, 115 V/60 Hz WP6222050 High Output Pump, 220 V/50 Hz WP6210060 High Output Pump, 100 V/50-60 Hz |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 装配入口 | 漏斗 |
| 装配出口 | 8号硅胶孔塞,置于1 L标准抽滤瓶上 |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | Hydrosol 47mm filter holder, stainless steel |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 真空 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 22.9 cm |
| 直径 | 11.4 cm |
| 过滤面积 | 9.6 cm² |
| 漏斗容量 | 650 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |
| 预过滤器直径 (⌀) | 35 mm (thick depth prefilter) or 47 mm (membrane prefilter) |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 结构材料 | 不锈钢漏斗、底座和滤膜支撑网;阳极化铝制锁定环;尼龙锁轮;硅胶塞 |
| 密封材料 | 聚四氟乙烯(PTFE) |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 1 |