重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | VCTP04700 |
| 商名 | |
| 描述 | Isopore 表面滤膜,聚碳酸酯,亲水,0.1 µm,47 mm,白色,光面 |
| 背景信息 | The Isopore™ membrane is a polycarbonate, track-etched screen filter recommended for all analyses in which the sample is viewed on the surface of the membrane. Isopore™ membrane offers distinct advantages for the analysis of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. The Isopore™ membrane is composed of polycarbonate film, which has a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. The unique manufacturing process of the membrane ensures a precise pore diameter and a consistent pore size for accurate separation of samples by size. Matched-weight filters are not usually required because of low, constant tar and ash weights.
Features & Benefits: •Membrane structure retains particles on the surface, simplifying counting and analysis •Isopore™ membranes do not stain, resulting in low background interference •Non-hygroscopic, allowing for rapid drying and reduced sample analysis time •Translucent material does not require clearing for transmitted light microscopy; also available in brown variety
Applications: Air Monitoring, Epifluorescent Microscopy, Chemotaxis Assays |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | VCTP |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 140 °C (possible reduction in flow rates may occur after autoclaving) |
| 过滤器类型 | 表面滤膜 |
| 应用
|
| 应用 | 0.1 µm pore size, hydrophilic polycarbonate membrane, 47 mm diameter |
| Contaminant of Interest | |
| Regulated Test Method Number | |
| 理化信息
|
| 折射系数 | 1.6 |
| 孔径 | 0.1 µm |
| 空气流量 | 0.000367 L/min x cm²/psi |
| 23°C时的泡点 | ≥5.5 bar, air with water |
| 重量分析的提取物(%) | < 1% |
| 孔隙率% | 4.18% |
| 水流量 | - Avg. 2.5 mL/min x cm² (typical results at 10 psi)
- 0.13 mL/min x cm²/psi
|
| 尺寸
|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 厚度 | 25 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |