重要规格表
| Key Applications | 孔径 | Sterility | Color Code |
| 蛋白提取, 蛋白纯化 | 0.22 µm | 无菌 | 黄色 |
| 描述
|
| 产品目录编号 | UFC30GV0S |
| 商名 | |
| 描述 | Ultrafree-MC,GV 0.22 µm,无菌 |
| 背景信息 | Ultrafree®-MC (0.5 mL) and Ultrafree®-CL (2 mL) centrifugal devices are single-use, disposable filters used for removing particulates from aqueous biological solutions. These devices are available in two processing volumes with a range of microporous membranes (from 0.1 to 5.0 µm) for fast filtration and highly reproducible performance. Pre-sterilized units are also available. Use in fixed-angle rotors for 1.5 mL tubes (-MC) and 15 mL tubes (–CL).
•Five different pore sizes from 0.1 to 5.0 µm •Pre-sterilized units also available •Fast filtration and highly reproducible performance •Use in fixed-angle rotors for 1.5 mL tubes
Applications •Removal of particles and precipitates from aqueous and some solvent-based samples •Ideal for use with protein and nucleic acid solutions |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | GVPP |
| 色码 | 黄色 |
| 最高工作温度 | 50 °C |
| 过滤器类型 | 微孔滤膜 |
| Quality Level | MQ400
|
| 应用
|
| 应用 | 0.22 µm pore size, hydrophilic PVDF, 0.5 mL volume, sterile |
| 主要应用 | |
| 应用说明 | 固定角度 Microfuge 转子,最大离心力为 12,000 x g |
| 理化信息
|
| 孔径 | 0.22 µm |
| 离心应用 | Sample Clarification |
| 保持体积 | 5 µL |
| 尺寸
|
| 长度 | 45 mm |
| 直径 | 10.6 mm |
| 过滤面积 | 0.2 cm² |
| 体积 | 0.5 mL |