重要规格表
| 描述
|
| 产品目录编号 | TSTP14250 |
| 商名 | |
| 描述 | Isopore 表面滤膜,聚碳酸酯,亲水,3.0 µm,142 mm,白色,光面 |
| 背景信息 | The Isopore™ membrane is a polycarbonate, track-etched screen filter recommended for all analyses in which the sample is viewed on the surface of the membrane. Isopore™ membrane offers distinct advantages for the analysis of airborne contaminants and other particles using optical or electron microscopy. The Isopore™ membrane is composed of polycarbonate film, which has a smooth, glass-like surface for clearer sample observation. The unique manufacturing process of the membrane ensures a precise pore diameter and a consistent pore size for accurate separation of samples by size. Matched-weight filters are not usually required because of low, constant tar and ash weights.
Features & Benefits: •Membrane structure retains particles on the surface, simplifying counting and analysis •Isopore™ membranes do not stain, resulting in low background interference •Non-hygroscopic, allowing for rapid drying and reduced sample analysis time •Translucent material does not require clearing for transmitted light microscopy; also available in brown variety
Applications: Air Monitoring, Epifluorescent Microscopy, Chemotaxis Assays |
| 产品信息
|
| 过滤器代码 | TSTP |
| 过滤器颜色 | 白色 |
| 最高工作温度 | 140 °C (possible reduction in flow rates may occur after autoclaving) |
| 过滤器类型 | 表面滤膜 |
| 应用
|
| 应用 | 3.0 µm pore size, hydrophilic polycarbonate membrane, 142 mm diameter |
| 理化信息
|
| 折射系数 | 1.6 |
| 孔径 | 3.0 µm |
| 空气流量 | 0.868 L/min x cm²/psi |
| 23°C时的泡点 | ≥0.43 bar, air with water |
| 重量分析的提取物(%) | < 1% |
| 孔隙率% | 11.3% |
| 水流量 | - Avg. 475 mL/min x cm² (typical results at 10 psi)
- 3628 mL/min x cm²/psi
|
| 尺寸
|
| 过滤器表面 | 平纹 |
| 厚度 | 22 µm |
| 过滤器直径 (⌀) | 142 mm |