重要规格表
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SX0004700 |
| 商名 |
|
| 描述 | Swinnex 换膜过滤器,47 mm |
| 背景信息 | Make your own syringe filter! Swinnex filter holders give you the flexibility to select the membrane type and diameter that are most appropriate for your application. For sterile filtration, autoclave you Swinnex filter holders with the membrane in place. Ultraclean or sterilize small volumes of liquids dispensed by a syringe or install in-line to filter larger volumes. Features & Benefits: •Available in three sizes for a range of process volumes •Autoclavable with filter in place for sterile filtration SX0001300 Swinnex Filter Holder, 13 mm SX0002500 Swinnex Filter Holder, 25 mm SX0004700 Swinnex Filter Holder, 47 mm Replacement Parts SX0001301 Silicone Gaskets for 13 mm Swinnex Filter Holder SX0002501 Silicone Gaskets for 25 mm Swinnex Filter Holder XX2702510 Support Screen, 25 mm, polypropylene XX1104715 Support Screen, 47 mm, polypropylene XX1104707 O-ring (5-329) for Swinnex 47 mm Filter Holder, silicone SX0004701 Base O-ring for Swinnex 47 mm Filter Holder, silicone SX00047RK Replacement Parts Kit for Swinnex 47 mm Filter Holder |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 适用装置 |
|
| 连接(入口/出口) | 1/4 inch NPT threads inlet / female luer slip outlet |
| 装配入口 | 1/4" NPTM,带阴 Luer 滑动内接头 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 5.2 bar (75 psi) |
| Quality Level | MQ100 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 生命科学的研究与开发,制药业及质检,医院制剂 |
| 生物信息 | |
|---|---|
| 灭菌 | 可装膜后高压高温灭菌 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 压力 / 真空 | 压力 |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 长度 | 5.4 cm |
| 直径 | 5.8 cm (2.3 in.) |
| 过滤面积 | 13.8 cm² |
| 过滤器直径 (⌀) | 47 mm |
| 预过滤器直径 (⌀) | 42 mm (thick depth prefilter) or 47 mm (membrane prefilter) |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 结构材料 | 聚丙烯 |
| 密封材料 | 硅胶(SI) |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 8 |