millipore,
密理博,SN12A47HH3,Optiscale Capsule Polygard-CN 1.2 µm1/4 in. HB/HB
重要规格表
| Description
|
| Catalogue Number | SN12A47HH3 |
| Trade Name |
|
| Description | Optiscale® Capsule Polygard®-CN 1.2 µm1/4 in. HB/HB |
| Product Information
|
| Format | Single Layer |
| Device Configuration | Capsule |
| Connections, Inlet/Outlet | 6 mm (1/4 in.) Hose Barb |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 5.5 bar (80 psi) @ 25 °C |
| Good Manufacturing Practices | These products are manufactured in a facility which adheres to FDA Good Manufacturing Practices. |
| Quality Level | MQ400
|
| Biological Information
|
| Bacterial Endotoxins | Aqueous extraction contains ≤0.25 EU/mL as determined by the Limulus Amebocyte Lysate (LAL) Test |
| Media | Polygard®-CN |
| Sterilization | 3 autoclave cycles of 60 min @ 126 °C; not in-line steam sterilizable |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 1.2 µm |
| Inlet Connection | Hose Barb |
| Outlet Connection | Hose Barb |
| Indirect Food Additive | All component materials meet the FDA Indirect Food Additive requirements cited in 21 CFR 177-182. |
| Maximum Inlet Pressure (psig) | 80 psig |
| Maximum Inlet Temperature | 25 °C |
| Dimensions
|
| Diameter | 6.9 cm (2.7 in.) |
| Filtration Area | 17.7 cm² |
| Inlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Nominal Pore Size | 1.2 µm |
| Outlet Connection Diameter | 1/4 in. |
| Materials Information
|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Seal Material | Fluoroelastomer (FKM) |
| Support Material | Polypropylene |
| Vent Cap Material | Polyvinylidene fluoride (PVDF) |
| Packaging Information
|
| Material Size | 3 |
| Specifications
|
| Oxidizable Substances | Will meet the USP Oxidizable Substances Test requirements after a water flush of ≥100 mL |