重要规格表
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
|---|---|---|---|
| Non-Sterile | Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE) | 0.45 µm | Hydrophilic |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | SLLHH04NL |
| Trade Name |
|
| Description | Syringe-driven Filter Unit |
| Background Information | Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophilic PTFE • Lowest extractables, optimizing background levels of sensitive analyses like UHPLC and LC-MS • Filtration of protein-containing solutions, and aqueous or organic solutions • Available in 0.20 µm and 0.45 µm pore sizes and three diameters to suit your application needs Available in Multiple Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NL (-------NB): 100 per pack SKU ending with NB (-------NB): 250 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack SLCRT13NL: 100 per pack. These syringe filters have a tube outlet Applications: Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC and Mass Spec; Solvent Filtration; Clarification of Aqueous and Organic Solutions |
| Product Information | |
|---|---|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip, stepped |
| Housing Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 200 bar |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Applications | |
|---|---|
| Application | Low protein binding clarification of aqueous and organic solutions |
| Key Applications |
|
| Biological Information | |
|---|---|
| Sample Type |
|
| Sterility | Non-Sterile |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 µm |
| Hold-up Volume | 10 µL |
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 19.7 mm |
| Filtration Area | 0.1 cm² |
| Process Volume | 1 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 4 mm |
| Materials Information | |
|---|---|
| Chemistry |
|
| Device Material |
|
| Packaging Information | |
|---|---|
| Material Size | 100 |