millipore,
密理博,SLLGH25NS,Millex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Non-sterile, THIS ITEM WILL BE REPLACED BY SLLG033NS
重要规格表
| Sterility | Chemistry | Pore Size | Wettability |
| Non-Sterile
| Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
| 0.2 µm
| Hydrophilic
|
| Description
|
| Catalogue Number | SLLGH25NS |
| Trade Name |
|
| Description | Millex Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, Non-sterile, THIS ITEM WILL BE REPLACED BY SLLG033NS |
| Background Information | SLLGH25NS: 50 per pack. This item will be replaced by SLLG033NS. SLLGH25NB: 250 per pack. This item will be replaced by SLLG033NB. SLLGH25NK: 1000 per pack. This item will be replaced by SLLG033NK.
Applications: Sample Filtration Prior to UHPLC, HPLC, LC-MS, and Mass Spec; Solvent Filtration; Clarification of Aqueous and Organic Solutions
Overview of Non-Sterile Millex® Syringe Filters with Hydrophilic PTFE •Lowest extractables, optimizing background levels of sensitive analyses like UHPLC and LC-MS •Filtration of protein-containing aqueous or organic solutions •Available in 0.20 μm and 0.45 μm pore sizes and three diameters to suit your application needs |
| Product Information
|
| Connections, Inlet/Outlet | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| Filter Code | LG |
| Fitting Inlet | Female Luer-Lok® |
| Fitting Outlet | Male Luer slip |
| Housing Material | High-density polyethylene (HDPE) |
| Color Code | Natural inlet/natural outlet |
| Maximum Inlet Pressure, bar (psi) | 6.9 bar (100 psi) |
| Maximum Operating Temperature | 45 °C |
| Quality Level | MQ400
|
| Applications
|
| Application | Replaced by SLLG033NS, 0.20 µm pore size, 25 mm diameter, Millex-LG hydrophilic PTFE membrane |
| Key Applications |
|
| Biological Information
|
| Sample Type |
|
| Sterility | Non-Sterile |
| Sterilization | 无 |
| Wettability | Hydrophilic |
| Physicochemical Information
|
| Pore Size | 0.2 µm |
| Hold-up Volume | < 100 µL after air purge |
| Dimensions
|
| Height | 19.8 mm |
| Filtration Area | 3.9 cm² |
| Process Volume | 100 mL |
| Filter Diameter (⌀) | 25 mm |
| Materials Information
|
| Chemistry |
- Hydrophilic Polytetrafluoroethylene (PTFE)
|
| Device Material |
|
| Product Usage Statements
|
| Regulatory Conformance | For general laboratory use only |
| Packaging Information
|
| Material Size | 50 |
| Material Package | non sterile |