重要规格表
| 无菌性 | 化学 | 孔径 | 可湿润性 |
|---|---|---|---|
| 非无菌 | 亲水性聚偏氟乙烯(PVDF) | 0.45 µm | 亲水性 |
| 描述 | |
|---|---|
| 产品目录编号 | SLHVM25NS |
| 商名 |
|
| 描述 | Millex-HPF HV 过滤器,0.45 µm,PVDF,25 mm,非无菌 |
| 背景信息 | Overview of Non-Sterile Millex® HPF Syringe Filters • HPF Millex includes two different media: a graduated glass fiber prefilter (10.0 to 0.7 µm) to remove larger particles and an 0.20 or 0.45 µm membrane filter for fine filtration • Significantly greater throughput than standard filters without prefiltration media, especially when filtering particle-laden solutions •For manual or automated use •Low-extractable polyethylene housing Available in 3 Pack Sizes: SKU ending with NS (-------NS): 50 per pack SKU ending with NK (-------NK): 1000 per pack SKU ending with NZ (-------NZ): 200 pack that is preassembled in 8 tubes of 25 each. Applications: Drug Dissolution Testing, Automated Sample Preparation, Clarification of Solutions Containing High Particle Levels |
| 产品信息 | |
|---|---|
| 自动化兼容性 | Yes |
| 连接(入口/出口) | Female Luer-Lok/Male Luer slip |
| 过滤器代码 | HPF/HV |
| 装配入口 | Luer-Lok® 鲁尔锁母头 |
| 装配出口 | 鲁尔滑接公头 |
| 外壳 | HDPE |
| 色码 | 进/出口均为自然色 |
| 最大入口压力[巴(psi)] | 7 bar (100 psi) |
| 最高工作温度 | 45 °C |
| Quality Level | MQ400 |
| 应用 | |
|---|---|
| 应用 | 澄清含有较多颗粒的蛋白质溶液 |
| 主要应用 |
|
| 生物信息 | |
|---|---|
| 样品类型 |
|
| 媒质 | Durapore® |
| 无菌性 | 非无菌 |
| 灭菌 | 无 |
| 可湿润性 | 亲水性 |
| 理化信息 | |
|---|---|
| 孔径 | 0.45 µm |
| 保持体积 | 0.25 mL |
| 尺寸 | |
|---|---|
| 高度 | 21 mm |
| 过滤面积 | 3.9 cm² |
| 工艺体积 | 100 mL |
| 过滤器直径 (⌀) | 25 mm |
| 材料信息 | |
|---|---|
| 化学 |
|
| 装置材料 |
|
| 产品使用声明 | |
|---|---|
| 合规 | For general laboratory use only |
| 包装信息 | |
|---|---|
| 数量 | 50 |
| 包装 | 散装,非无菌 |